Azerbejdżański napoleonek

Co to jest azerbejdżański napoleonek?

Azerbejdżański napoleonek to tradycyjny deser, który pochodzi z Azerbejdżanu. Jest to cienki placek z warstwami ciasta i masła, przypominający francuski deser o nazwie mille-feuille. Napoleonek jest często podawany z bitą śmietaną lub serem ricotta. Może być również posypany cukrem pudrem lub polewany syropem.

Napoleonek jest bardzo popularny w Azerbejdżanie i można go znaleźć w wielu sklepach i restauracjach. Jest szczególnie popularny w okresie świątecznym, gdy ludzie spożywają go na uroczysty obiad.

Składniki azerbejdżańskiego napoleonka

Azerbejdżański napoleonek składa się z kilku prostych składników: mąki pszennej, masła, jajek, cukru i soli. Ciasto jest przygotowywane z mieszanki tych składników i rozwałkowywane na cienkie placki. Następnie placki są układane na sobie i smarowane masłem. Całość jest pieczona do momentu, aż stanie się złocista i chrupiąca.

Do dekoracji napoleonka można użyć bitą śmietanę, ser ricotta lub syrop klonowy. Dodatki te nadają deserowi słodki smak i sprawiają, że staje się on bardziej atrakcyjny wizualnie.

Historia azerbejdżańskiego napoleonka

Azerbejdżański napoleonek ma swoje korzenie w starożytnej kuchni Azerbejdżanu. Według legendy pierwszy napoleonek został przygotowany przez króla Azerbejdżanu w XVIII wieku dla francuskiego generała Napoleona Bonaparte’a. Generał był tak zachwycony tym deserem, że postanowił nazwać go na swoją cześć.

Od tamtego czasu azerbejdzański napoleonek stał się bardzo popularny w całym regionie Kaukazu. Obecnie można go spotkać niemal we wszystkich azerskich miastach i miasteczkach oraz w restauracjach oferujących tradycyjne azerskie potrawy.